Wychowanie dziecka bez porazek

Dzieci to wulkany energii. Biegają, skaczą, wywracają i podnoszą się, znów wywracają i faktycznie w nieskończoność. Nieraz trudno doprowadzić je do ładu. I toż nie wszystko. Dzieci to jednocześnie wizytówki rodziców. Jak wykonać, aby nasze pociechy spędzały aktywnie czas, a przy tym nie wyglądały jak ofiary katastrofy naturalnej?

Wygnieciona sukienka, przybrudzony kołnierzyk, zdarte kolano - to przedmioty, które dotykają wszystkich rodziców. Pozyskujemy nowe ubrania, cerujemy dziury, nosimy przy sobie nawilżane chusteczki i torebki, w których najwięcej miejsca zajmują spinki do włosów dla niemowląt, chusteczki higieniczne, szczotki i kolejne urządzenia pierwszej potrzeby. Ubrania na zmianę, ukryte w kolejnej torbie, to wypowiedzenia nie wyłącznie dla zdesperowanych. Obraz to jednak nie tylko to spodenki, sukienka czy rajstopy. Włosy bardzo często występują pierwsze skrzypce.

Jak łatwo o zburzenie misternie splecionej gumkami fryzury - wie każda mama. Jak trudno doprowadzić włosy swojej dziewczynki do stanu prezentującego estetykę sprzed rozwiązania z domu - wie każdy rodzic. Bez fachowych sprzętów się nie obędzie. Zwykłe gumki często zabierają się z włosów. Warkocze, skrzętnie zaplatane ponownie w kącie piaskownicy, układają się w pięć minut. Każdą fryzurę trzeba wspomóc, a poza gumkami, grzebieniami, opaskami i szczyptą szczęścia, jednak warto mieć przy sobie spinki. Ważne jest, by spinki były solidne, a jednocześnie zbudowane z pięknych materiałów. Twardy sztywny, kłujący w głowę plastik nie tylko szybko dokona w piaskownicy, ale sprawi, że niemowlęta nie dopuszczą żadnego z rodziców do bliskich włosów przez najbliższe dwadzieścia lat. Wygodna, delikatna spinka, przystosowana kształtem do osoby pociechy, może przynajmniej pomóc w dowolnym stopniu utrzymać ten czynnik prezencji.

Jeśli fryzura jest przekonana, torba spakowana, dziecko uśmiechnięte, a rodzic uzbrojony w odpowiednie pokłady cierpliwości i sił - można wyruszać. Zależnie z tego, dokąd wyprawa się kieruje, dobrze dopasować fryzurę. Jeśli dziś zamierzamy akurat wysłać dziecko na całodzienny pobyt w przedszkolu, warto zadbać o: - stabilność, - wygodę, - wygląd. Dobrze i wziąć pod opiekę: - szarpanie, - bieganie, - upadanie, - pogubienie elementów.

I po powrocie można pociechę uczesać z tamta.