Uziemienie maszyny

Zadaniem uziemienia elektrostatycznego jest minimalizowanie zagrożeń połączonych z wybuchem palnych treści na efekt przeskoku iskry elektrostatycznej lub związanych z nagromadzaniem się ładunków elektrostatycznych. Zajmuje się go w toku przejazdu i obróbki palnych proszków, alkoholi i cieczy.

 

Najprostsze uziemienie elektrostatyczne (electrostatic earthing) przygotowane jest z zacisku uziemiającego oraz przewodu. W bardziej rozbudowanych modelach zainstalowany jest sposób kontroli stanu uziemienia, dzięki któremu możliwe jest transportowanie lub dozowanie produktu, pod warunkiem prawidłowego podpięcia uziemiania.

Niebezpieczne naładowania elektrostatyczne mogą występować w sezonie napełniania lub opróżniania zbiorników z proszkami, cieczami czy granulatami. Do powstawania naładowań elektrostatycznych prowadzi także mieszanie, rozpylanie czy pompowanie substancji łatwopalnych. Przemieszczenia ładunków elektrycznych organizowane są w sukcesie kontaktu i rozdzielenia. Ich przewaga jest uzależniona od własności elektrostatycznych powierzchni, które rozumieją się ze sobą i właściwości mediów, geometrii materiałów zbiorów czy przeładunku. W końca nagłego, bezpośredniego kontaktu z uziemieniem lub nienaładowanym celem może trafić do powstania krótkiego impulsu prądowego, jaki będzie zauważalny w postaci iskry. Z zmiany niemonitorowane iskry mogą wpływać powstanie zapłonu mieszaniny alkoholu i powietrza, a w wyniku do eksplozji. Sposobem na pozbycie się powyższego zagrożenia jest wykonanie uziemienia, które będzie trudne za kontrolowane odprowadzanie ładunków elektrostatycznych. Znacznie większe zaufanie zapewniają nowe systemy zarządzania uziemienia.