Uklad optyczny optimetru

Mikroskopy laboratoryjne (określane też mianem mikroskopów optycznych), to danie mikroskopowe, które do robienia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez system optyczny. Mikroskopy kładą się głównie z zestawu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie zatrudniane są mikroskopy?
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w moc rzeczach nauki do badań znacznie małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy wykorzystywane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych też w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Zaś w strefie chemii i fizyki mikroskopy przydatne są chociażby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy wykorzystują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu
Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w stosunku optycznym (niekiedy nazywa się je wtedy mikroskopami świetlnymi), bywają i wykorzystywane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z nauk ścisłych. Badany obiekt obserwowany jest łatwo przez okular czy na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest specjalna przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka jest uzależniona z długością fali światło, z serii za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, lecz we ostatnich mikroskopach optycznych można dostać powiększenia ponad tysiąckrotne.