Stosunki miedzynarodowe studia opis

Kontakty międzynarodowe są bardzo modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w częściach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, a nie po paru miesiącach, kiedy zatem bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazda na inny kraj świata nie posiada już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych możliwości współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się mocniejsze oraz popularniejsze, a co za tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można pobrać się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka także własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a mocna wylądować w Azji, w Afryce czyli na dalekiej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Grupy Europejskiej i wszelki jej mieszkaniec może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która zamierza osiągnąć nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo efektywne są w tym fakcie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To unikalne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.