Stosunki miedzynarodowe jako dyscyplina akademicka

Kontakty międzynarodowe są niezwykle znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w dziedzinach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, zaś nie po paru miesiącach, gdy więc bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazda na drugi kraniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych ofert współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się silniejsze oraz dostępniejsze, a co za tym idzie - także znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można nabyć się na kolejny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa cywilizacja a wyjątkowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również silna wylądować w Azji, w Afryce lub na dalekiej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Grupie Europejskiej i wszystek jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka planuje kupić nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle poważne są w ostatnim sukcesie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w znaczących negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na szczęściu transakcji.