Stosunki miedzynarodowe halizak pdf

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, natomiast nie po paru miesiącach, kiedy to pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Podróż na nowy kraj świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się większe oraz tańsze, i co za tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez kłopotu można kupić się na własny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka i oryginalne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo mocna wylądować w Azji, w Afryce czyli na ciekawej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Unii Europejskiej a wszelki jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która planuje pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie wymowne są w współczesnym fakcie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To nieocenione w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.