Rozmowa z seksuologiem online

Seksuolog - pierwsze spotkanie w jego gabinecie zazwyczaj ukazuje się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie decyzji o wizycie może wynosić złe skutki. Wiele osób cierpiących na zaburzenia połączone z byciem seksualnym czeka w sezonie poradę u lekarze, częstokroć zwlekając spośród obecnym nawet dużo lat. Niestety istnieje więc właściwe rozwiązanie, ponieważ nie dość, iż nie rozwiązuje problemu, obecne w smaku może doprowadzić eskalację dysfunkcji. W branży seksuologii wybierają się zatem wszelkie aspekty powiązane z płciowością mężczyzny w grupie fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej psychiki i emocjonalności. Seksuolodzy w całym mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie z ręki, wystarczy tylko zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości fizycznej lub zmagania powiązane z jej akceptacją ze części środowiska społecznego, to najzwyklejsze zmartwienia pacjentów komunikujących się do seksuologa. Dyskomfort powiązany z komplikacjami dotyczącymi życia intymnego miewa diametralny nacisk na domową egzystencję, zatem nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w środowiskach, większość ludzi nadal wstydzi się otwarcie prowadzić na punkty połączone z naturalną seksualnością. Spośród tego początku mnóstwo osób jest w milczeniu z względu licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem prezentuje się więc okazją do zmierzenia się z znanymi najbardziej niebezpiecznymi problemami i daje ich nowatorskie rozwiązanie. Bez względu na podstawową specjalizację danego seksuologa (lub to psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba przygotować się psychicznie do dania szczegółowego wywiadu. Jego obiektem jest prawdopodobnie najbardziej kompletne zrozumienie przez specjalistę martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym każde aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, starych i teraźniejszych związków intymnych, orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu patrzenia na problem seksu oraz dotychczasowych doświadczeń w niniejszej spraw.

Należy sobie uświadomić, że jako pacjent jesteś prawo oczekiwać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze perspektywy lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji głów i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia dostępnych dla Ciebie informacji. Dalszym etapem diagnozy seksuologa następującym po wywiadzie będzie badanie somatyczne dokonane przez lekarza z części pokrewnej (tj. ginekolog w wypadku ślubnych bądź urolog w sukcesie mężczyzn), aczkolwiek możliwe istnieje ponad badanie psychologiczne, polegające na dobraniu odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może również zasugerować skierowanie do spełnienia badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy zdać sobie sprawę, iż pragnienia seksualne należą do kategorii potrzeb fizjologicznych, oraz ich wynagrodzenie jest samym z niezbędnych elementów nadającym życiu sens.