Jak nalezy spakowac rower do transportu

Wielu rowerzystów nie zamierza rezygnować z wycieczek rowerowych nawet przebywając na wczasach. Zazwyczaj jednak dojazd na nasze docelowe miejsce wypoczynku za pomocą roweru jest niemożliwy, a wypożyczenie pojazdu na miejscu nie wchodzi dla nas w grę. Na szczęście z pomocą przychodzą autokary, a nawet samoloty, które umożliwiają nam spakowanie naszego ulubionego środka transportu. Wystarczy tylko odpowiednio się do tego przygotować. Poniższy poradnik nakreśli, w jaki sposób najpoprawniej spakować rower do transportu samolotem lub  autokarem.

  • AUTOKAR:
    Tak samo jak każdy inny bagaż, można teoretycznie bez problemów spakować rower do autokaru. Problem pojawia się jedynie przy większej ilości rowerów, wtedy jednoślady mogą się najzwyczajniej nie zmieścić, szczególnie kiedy w bagażniku musi zostać miejsce również dla toreb podróżnych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest rozkręcenie roweru i zapakowanie go w bardziej poręczną, nieprześwitującą torbę. To nie tylko zmniejszy ilość miejsca, jaką zajmuje, ale także pozwoli w nieco inny sposób ułożenie jednośladów (na przykład jeden na drugim w przypadku twardych toreb lub pudeł). Dobrze jest również przed podróżą sprawdzić regulamin przewoźnika, z którym wyruszamy w trasę. Tam powinien znajdować się dokładny opis tego, w jakim stanie i w jakich warunkach można przewozić rowery, oraz ile wynosi ewentualna dodatkowa dopłata do takiej usługi. Z kolei jeśli planuje się wyjazd dużej grupy osób z rowerami, dobrze jest poszukać przewoźników, którzy oferują transport jedynie dla rowerzystów. Tego typu przewoźnicy posiadają albo dodatkową przyczepę, do której można spakować pojazdy, albo odpowiednio większy bagażnik.
  • SAMOLOT:
    Żeby spakować rower do samolotu, przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z ofertą linii lotniczej, którą chcemy podróżować. Co prawda zazwyczaj przewoźnicy nie mają nic przeciwko temu, aby ich liniami podróżowali ludzie z rowerami, jednak należy sprawdzić, jaka jest w takich wypadkach dopuszczalny limit wagi oraz czy koniecznym jest uiszczenie dodatkowej opłaty (która, szczególnie w przypadkach tanich linii lotniczych) może znacznie przewyższać kwotę biletu zakupionego dla człowieka.

Ze względu na bezpieczeństwo waszego roweru, zanim zdecydujecie się spakować rower do transportu, przed podróżą sprzęt należy odpowiednio opakować. Można to zrobić na kilka sposobów, między innymi przewieźć rower w pudełku po rowerze, które zazwyczaj można otrzymać bezproblemowo w sklepie z rowerami. Można również zaopatrzyć się w specjalne do tego celu wykonane torby do transportu rowerów, które są na tyle twarde i poręczne, że zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo sprzętu, a zabierają względnie mało miejsca. W ostateczności można również spakować rower w folię przewozową, jednak to nie zapewni należytego bezpieczeństwa, co więcej niektóre linie lotnicze mogą nie wyrazić zgody na przewóz rowerów opanowanych w ten sposób.