Choinka cwiczenia grafomotoryczne chomikuj

novitus nano

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej i ciastka i indywidualnego typu słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i dlaczego istnieje oczywiście ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje wiele teorii, które odpowiadają o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Natomiast w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie sprowadzając się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się kogoś z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na wszelki świat. Można zatem powiedzieć, że aktualnie nie wyłącznie w Polsce, ale jeszcze a wyjątkowych krajach Europy natomiast w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na powierzchni ostatnich 30 lat można zobaczyć dużą nowość w modzie choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie że było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie nosiły być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest prosta do określenia, chociaż w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo kiedy wszyscy, była nowości w grupie trendów mówiących jej przystrajania. Choć nie zamieniłoby się to, że od czasu ubrania ważnej w spraw choinki przez Luthera, system tenże niezwykle głęboko zakorzenił się w kulturze świątecznej oraz pamiętajmy szansę, że nieprędko przeminie.